Bioróżnorodność
Jesteśmy ludźmi i choć wydaje nam się, że jesteśmy jedyni na świecie to niestety się mylimy. Świat przepełniony jest przeróżnymi gatunkami, ekosystemami. Świat opiera się na zwierzętach, roślinach, grzybach, protistach i bakteriach i choć może wydawać się to dla nas krzywdzące, jesteśmy zwierzętami. Często wchodzimy sobie w drogę ale jednak staramy się żyć w symbiozie.
W ramach zajęć próbowaliśmy przeprowadzić wywiad z wyobraźni, w którym wyobrażaliśmy sobie z nasz parter jest na przykład rośliną. Tak wyglądała nasza rozmowa:
Witaj, drogie drzewo! Jak się czujesz dziś?
Dobrze ale jest mi trochę zimno ponieważ jest zima.
Jak to jest żyć w lesie? Jestem bardzo ciekawy Twojego punktu widzenia na ten temat. Czy mógłbyś mi opowiedzieć trochę o swoim życiu tutaj wśród innych drzew?
Życie w lesie jest super, jest tutaj cicho i czasami odwiedzają nas ludzie, którzy zbierają grzyby. Inne drzewa są jak moi bracia jesteśmy połączeni systemem korzeni.
Czy istnieją jakieś wyzwania, z którymi musisz się zmagać w życiu w lesie? Czy masz jakieś naturalne wrogów lub konkurentów, z którymi musisz rywalizować o zasoby?
Czasami niestety odwiedzają nas ludzie, którzy ścinają nas aby później zrobić z nas papier. Nie jest to miłe uczucie ale chociaż możemy przyczynić się do tego, że możecie uczyć się z książek i pisać w zeszytach
Podczas zajęć ciekawym pojęciem wydała mi się biomanipulacja i postanowiłam zgłębić informację na ten temat. Biomanipulacja to technika stosowana w ekologii w celu regulacji populacji organizmów w środowisku naturalnym. Polega na wprowadzeniu lub zmianie składu organizmów w danym środowisku w celu kontroli populacji szkodników lub innych organizmów, które mogą wpływać negatywnie na środowisko naturalne. Jednym z przykładów biomanipulacji jest wprowadzenie drapieżników do ekosystemu, aby zredukować populację gryzoni, które zjadają rośliny i szkodzą ekosystemowi. Inne techniki biomanipulacji obejmują wprowadzenie ryb do stawów w celu kontrolowania populacji larw komarów lub stosowanie naturalnych wrogów szkodników, takich jak owady drapieżne lub grzyby pasożytnicze. Biomanipulacja jest jednym z narzędzi, które mogą pomóc w zachowaniu równowagi ekologicznej w środowisku naturalnym. Jednakże, należy pamiętać, że biomanipulacja może mieć nieprzewidywalne skutki i może wprowadzić niepożądane skutki uboczne. Dlatego, przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek biomanipulacji, należy dokładnie zbadać ekosystem i rozważyć wszystkie możliwe konsekwencje
To bardzo ciekawe, że manipulujemy przyrodą aby regulować ją ale jeszcze ciekawsze jest to co by było, gdyby nie stosować tego typu manipulacji.
Komentarze
Prześlij komentarz